Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – jak je napisać?

Jeśli miałeś kolizję drogową, jednym z podstawowych elementów, o które powinieneś zadbać, jest spisanie prawidłowego oświadczenia sprawcy kolizji. Często kierowcy nie mają przy sobie gotowego formularza, ale tak naprawdę wystarczy zwykła kartka papieru i długopis. Jak napisać oświadczenie o kolizji? Najważniejsze, aby pismo zawierało wszystkie niezbędne informacje. Szczegóły poniżej.

Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu– jakie informacje należy w nim zawrzeć?

Tworząc oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, w tym kolizji na parkingu, musisz pamiętać, aby zawrzeć w nim następujące informacje:

  • dane kierowców oraz ewentualnych właścicieli aut, jeśli właściciel jest inną osobą, niż kierowca (numer PESEL, adres zamieszkania, telefon komórkowy, dane z dowodu osobistego i prawa jazdy),
  • dane pojazdów (w tym przypadku nie zapomnij o marce i modelu auta, numerze rejestracyjnym, typie samochodu oraz numerze VIN),
  • numer polisy OC (oprócz numeru polisy ważne jest także podanie nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego oraz daty ważności polisy),
  • przebieg kolizji (wszystkie szczegóły muszą być w tym punkcie dokładnie opisane),
  • dane świadków (warto zawrzeć ich numery PESEL, telefonów komórkowych itd.),
  • podpisy uczestników.

Nie wszyscy muszą przecież wiedzieć, jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji. W każdej chwili przykładowe oświadczenie sprawcy kolizji drogowej możesz pobrać z sieci i przepisać jego treść – wystarczy dostęp do Internetu. Idealną opcją jest jednak wydrukowanie kilku gotowych egzemplarzy, dzięki czemu oszczędzimy sobie sporo nerwów i czasu. Nieważne, gdzie dochodzi do zdarzenia – na drodze czy parkingu. Każda kolizja jest stresującym wydarzeniem dla obu stron, dlatego warto mieć wcześniej przygotowane oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu. Na gotowym formularzu wszystkie niezbędne dane będą wyszczególnione, a zainteresowanym stronom pozostanie je jedynie uzupełnić.

Jak napisać oświadczenie o kolizji i gdzie je dostarczyć?

Jeśli będziesz miał w ręku gotowe oświadczenie sprawcy kolizji drogowej (np. oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu, gdzie często dochodzi do stłuczek), jako osoba poszkodowana możesz przekazać je do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Oczywiście musisz zadbać o to, aby na oświadczeniu znalazł się czytelny podpis sprawcy i prawidłowe dane osobowe. Nie wiedząc, jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji, czasami lepiej wezwać jest policję, zwłaszcza wtedy, gdy uczestnicy kolizji nie mogą dojść do porozumienia w kontekście ustalenia winowajcy. Takie sytuacje na drodze są bardzo częste, dlatego niekiedy wizyta funkcjonariuszy jest nieunikniona. Trzeba tylko pamiętać, że w przypadku przyjazdu policji można się spodziewać ukarania mandatem.

Przykładowe oświadczenie sprawcy kolizji drogowej będzie jednak bardzo pomocne, ponieważ pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na wiele trudnych pytań. Oświadczenie uzyskane od sprawcy kolizji możesz zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego na kilka sposobów: osobiście, telefonicznie, pisemnie czy za pomocą formularza online. Wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Warto więc wcześniej sprawdzić te informacje i w ten sposób uniknąć błędów.