Jak duże łóżko wybrać?

Dzieci szybko rosną. Łóżko wybrane dzisiaj za kilka lat może okazać się za małe. Nie warto jednak przesadzać z rozmiarem i dla kilkulatka wybierać dwumetrowy mebel. Dlaczego? Otóż należy pamiętać, że jak każdy mebel, a łóżko w szczególności, szybko się zużywa. Zanim maluch dorośnie do tego rozmiaru, najprawdopodobniej będzie już ono mocno zniszczone. Najlepiej mebel do spania wybierać na najbliższe 5-6 lat. Uniknąć można wtedy sytuacji, że zbyt duże łóżko przez kilka lat niepotrzebnie zajmuje miejsce. Łóżka dziecięce najczęściej występują w rozmiarach 140, 160, 180 i 200 cm długości oraz 70-80-90 cm szerokości. Wybranie standardowego rozmiaru ułatwi dobór odpowiedniego materaca.

Szuflady

Szuflady są świetnym, bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Pozwalają na szybkie schowanie pościeli, dzięki czemu łóżko może stać się dodatkową przestrzenią do zabawy. Niektóre modele umożliwiają dołączenie dwóch lub nawet trzech szuflad, dzięki czemu zyskuje się dodatkowe miejsce np. na zabawki. Inne posiadają dodatkowe półki na drobiazgi.

Materac

Materac do dziecięcego łóżka powinien być przede wszystkim wygodny. Nie za twardy i nie za miękki. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zdejmowany pokrowiec, który można łatwo uprać w pralce. Małe dzieci mogą się jeszcze moczyć w nocy, co może spowodować konieczność wymiany tego elementu co jakiś czas.

Bezpieczeństwo

Priorytetem przy podejmowaniu decyzji, jakie łóżko dla dziecka wybrać, powinno być bezpieczeństwo. Można je rozpatrywać z różnych punktów widzenia

Solidna konstrukcja. Łóżko to dla dziecka nie tylko mebel do spania, ale także miejsce do zabawy. Przed zakupem dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy jest ono solidnie wykonane. Stabilne i wytrzymałe łóżko zniesie realizację wielu dziecięcych pomysłów. Nic się nie połamie i nie skaleczy malucha.

Materiał wykonania. Najbardziej popularne są płyty MDF i drewno. Warto zwrócić uwagę, czy łóżko pomalowano farbami lub lakierami o odpowiednim nietoksycznym składzie, najlepiej z certyfikatem. Lepiej przy tym unikać mebli metalowych, które mogą powodować urazy przy uderzeniu.

Barierki zabezpieczające. Łóżko dla 3 latka lub nawet starszego dziecka powinno posiadać odpowiednie barierki zapobiegające wypadnięciu na podłogę. Dobrze, jeśli może być ona zdejmowana, bo po osiągnięciu starszego wieku nie będzie już potrzebna.

Kanty i ostre krawędzie. Dobrze jest zwrócić uwagę czy łóżko ma przeszlifowane ostre krawędzie, które mogą powodować urazy.

Łóżko dla dwójki dzieci

Często zdarza się tak, że pokój dzieli ze sobą rodzeństwo. Bardzo dobrym rozwiązaniem są w takiej sytuacji łóżka piętrowe np. model SAM. Posiadają one podstawową zaletę – pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. A poza tym, dzieci uwielbiają piętrowe łóżka. Należy tylko pamiętać, by konstrukcja była solidna, a materiały użyte do ich wykonania naprawdę dobrej jakości. Innym pomysłem są meble z wysuwanym dodatkowym miejscem do spania, takie jak LEONIE. Potrzebują one jednak więcej przestrzeni. Sposobem na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na zabawę jest zakup piętrowego łóżka dla jednego dziecka. Na górze znajduje się miejsce do spania, na niższym poziomie przestrzeń do zabawy, a całość łączy dostarczająca dodatkowej frajdy zjeżdżalnia np. model NEO PLUS.

Estetyka

Styl i wygląd mebla powinien być dopasowany do ogólnego charakteru pomieszczenia. Wybierając łóżka do pokoju dziecięcego, należy kierować się tym, że będą z nich korzystać maluchy. W łóżku w ulubionym kolorze, z aplikacjami ulubionych bajkowych postaci dobrze się zasypia i czuje się bezpiecznie. Obecnie na rynku istnieją modele w kształcie wozów strażackich, statków pirackich czy wyścigowych samochodów. Dla dziewczynek oferowane są łóżeczka księżniczek lub małych wróżek. Takie łóżka są idealne do nauki samodzielnego spania w oddzielnym pokoju. Można także pokusić się o indywidualne ozdobienie mebla do spania razem z dzieckiem, które wybierze ulubiony kolor lub postać z bajki.